Anasayfa İletişim  

Bu site en iyi Mozilla Firefox tarayıcı ile görüntülenir.

Facebook
Twitter
Google
Yukarı Git
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Linux Kullanmak İsteyenler İçin
Öncelikle sapla samanı ayırmak gerekiyor arkadaşlar..

Linux tabanlı işletim sistemlerinden birini kullanmak için NT tabanlı işletim sistemlerinde alışık olduğunuz bazı olguları şimdilik geride bırakmanız yada en azından daha az kullanmanız gerekiyor..

NT tabanlı işletim sistemlerinde kullandığınız program ve oyunlar Linux tabanlı işletim istemlerinde çalışmaz. Bunun sebebi her iki sisteminde birbirinden farklı oluşudur.

Linux tabanlı işletim sistemleri NT tabanlı işletim sistemlerinden çok çok daha güvenlidir. Öncelikle bu güvenlik olayına bir değinelim..

NT tabanlı işletim sistemleri için yazılan virüslerin ve tüm zararlı yazılımların hiç ama hiç biri Linux tabanlı işletim sistemlerinde asla çalışmaz.

Çünkü öncelikle KERNEL yani çekirdekleri farklıdır. Sonra ise bu çekirdek üzerine yapılandırılan işletim sistemi diğerinden farklıdır.

Örneğin; Windows XP üzerinde istediği gibi at oynatan bir virüs yada başka bir zararlı yazılım herhangi bir Linux tabanlı işletim sisteminde yolunu bulamaz ve sistemin kendisi için uygun olmadığını anlar ve doğal olarak hiç bir şey yapamaz öylece kalır.

Ayrıca kullanıcı yönetimi tamamen farklıdır.

Örneğin; Windows XP üzerinde her kullanıcı her türlü değişikliği sistem dosyaları üzerinde yapabilir ve rahatlıkla xp yi çökertebilir.

Ancak Linux tabanlı işletim sistemlerinde bu durum farklıdır.

Öncelikle sistemi kurarken kurulumu yapan kişi için bir adet ROOT yani kök kullanıcı şifresi belirlenir.

Kullanıcı adına gerek yoktur ki zaten kullanıcı adı ROOT olur. ROOT kullanıcısı sistem üzerinde tam yetkiye sahip olduğu için her türlü değişikliği yapabilir. Bu yüzden hiç bir Linux tabanlı işletim sisteminde grafik ekrandan ROOT olarak giriş yapamazsınız, asla izin vermez.

Bu yüzden kurulum yaparken sizden önce ROOT şifresi sonrada normal kullanıcı adı ve şifresi istenir.

Sisteme normal kullanıcı olarak giriş yaptığınızda sistem üzerinde görünüm olarak yapabileceğiniz değişikliklerin dışında asla sistem üzerinde bir değişiklik yapamazsınız.

Yapabilmeniz için ROOT şifrenizi girmeniz gereklidir.

Basit bir oyun yada program kurmak için bile sizden ROOT şifresi istenir.

Linux tabanlı işletim sistemlerinde program ve oyun kurmak NT tabanlı işletim sistemlerindeki gibi değildir.

Her Linux tabanlı işletim sisteminin kendisine ait bir program ve oyun deposu vardır ve ihtiyacınız olan her türlü oyun ve programı bu depolardan indirip yükleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey kullandığınız işletim sisteminin deposuna bağlantı yapan paket yöneticisi adı verilen arabirimi açıp kullanmak istediğiniz program yada oyunun ismini yazmanız ve kurulum için onaylamanız, hepsi bu.

Arabirim kendisi indirir ve kurar kullanıma hazır hale getirir. Size kalan ise sadece menüden kurduğunuz program yada oyunu bulup kullanmaktır.

NT tabanlı işletim sistemlerinde çalışan bazı program be oyunlar Linux tabanlı işletim sistemleri üzerinde WİNE ve PLAYONLİNUX adıverilen emülatörler ile çalıştırılabilir

Bu konu ile ilgili çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor.

Linux üzerinde görüntülü ve sesli msn imkanı şimdilik yok ama geliştiriciler ilgileniyor.

Ancak artık çoğu bilgisayar kullanıcısının bildiği bir anlık mesajlaşma programı olan SKYPE ile Linux, Windows arasında görüntülü ve sesli görüşme çok kaliteli şekilde yapılabiliyor.

Bu sayede siz Linux kullansanız bile Windows kullanan bir yakınınız ile tıpkı msn de ki gibi görüntülü ve sesli görüşme imkanına sahip oluyorsunuz .

Linux tabanlı işletim sistemi kurmak isteyen arkadaşlar öncelikle hangi sürümü kullanmak istediklerine karar vermeleri gerekiyor.

Kullanmak istedikleri sistemi sitesinden indirip boyutuna göre CD yada DVD'ye kalıp olarak yazdırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıp kurulum ekranına geçebilirler.

Buradan sonrası ise kullanmak istediğiniz sürümün kendi özel kurulum programının yönlendirmesine göre kurulum yapacaklardır.

Kurulum ve kullanım açısından Linux'a yeni başlayan arkadaşlar için benim tavsiyelerim şunlardır;

1. Pardus
    Ubuntu-Kubuntu-Xubuntu-Lubuntu (Bunlar kullanılan masaüstü yöneticisi farkından dolayı bu şekilde isimlendirilmiştir)
    Mint
    Zorin
    Mandriva

Bunların dışında kalan dağıtımlar biraz daha bilgi birikimi gerektiriyor.

NT kerneli kullanan Windows işletim sistemlerinde kullanılan ortak ve tek masaüstü yöneticisi explorer.exe'dir.

Ancak Linux tabanlı işletim sistemlerinde masaüstü yöneticisi birden fazladır.
Bunlar sırası ile

1. Kde
    Gnome
    Xfce
    Lxde

Bunların dışında daha hafif olması için kullanılan ama kullanmak için biraz daha Linux sistem bilgisine sahip olunması gereken pencere yöneticileri vardır.

Bunlar da sırası ile

1. Openbox
    Fluxbox
    Windowmanager
    Compiz
    Metacity

sayılabilir.

Ayrıca son dönemde Masaüstü yöneticisi için bir kabuk olan E17 Enlightenment kullanılabilir.

Masaüstü yöneticileri saydığım sıra ile yukarıdan aşağıya doğru sistem gereksinimleri değişir.

Örneğin Kde masaüstü yöneticisi ortalama 300-400 mb bellek kullanırken Gnome masaüstü yöneticisi 200-400 mb bellek kullanır. Xfce 100-300 arası kullanırken Lxde ise 50-150 arası kullanır.

Bu durum NT sistemlerde ise farklıdır.

Örneği; Windows XP asgari 128 mb bellek ile çalışabiliyorken
Windows Vista asgari 512 mb bellek ile çalışır. Windows 7 asgari 300 mb bellek ile çalışabilir.

Tabii bu rakamlar minimum olarak ve görsel özellikler tamamen kapatılarak alınabilir.

Linux tabanlı sistemlerde ise durum yukarıda anlattığım gibidir.

Örneğin; Debian Linux ile yaptığım bir denemede Lxde masaüstü yöneticisi ile 1 gb bellek kullanan bir bilgisayarda ilk açılışta sadece ve sadece 49 mb bellek kullanmıştır.

Resmi çekmek için kullandığım program 4 mb bellek kullandığı için 49 mb görünüyor ama aslında 45 mb.

Hatta resimli kanıtı bile vardır.

1281901022977986_large.png

Görüldüğü gibi bu kadarcık bellek kullanımı ile dahi bilgisayar kullanılabilir. Ve bu dağıtımın ve Ubuntu nun bilgisayarı kapatma süresi sadece 3 saniyedir.

PC Net
Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm?
Ben senin için ölmeyi göze almışım.

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping