Anasayfa İletişim  


Bu site en iyi Mozilla Firefox tarayıcı ile görüntülenir.

Facebook
Twitter
Google
Yukarı Git
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AMD'nin Yeni Canavarı Testte
#1
AMD'nin yeni Scorpio Platformu neler sunuyor

Masaüstü pazarında güçlenmek isteyen AMD'nin son gözağrısı Scorpio'yu masaya yatırdık...

20111013163438.jpg

Intel Core serisi işlemcileriyle uzun zamandan beri masaüstü pazarına hükmederken firmanın yeni Sandy-Bridge platformunun da çıkmasıyla AMD'nin Athlon II ve Phenom II serisi işlemcileri epey geride kaldılar. Tasarruf konusuna fazla önem vermeyen kullanıcılar tercihini Intel'den yana kullanırken firmanın Core i3 işlemcileri de uygun fiyatlı işlemciler arayanlara hitap etmekte AMD'den geri kalmıyor.

Scorpio ve Bulldozer

Artık bu tablo değişebilir: Scorpio platformu ile AMD Intel'i tekrar geride bırakmak istiyor. Platform sekiz çekirdekli bir işlemci ve modern mimari ile kullanıcıları kendine çekmeyi amaçlıyor. Fakat geçmişten bildiğimiz bir şey var ki büyük rakamlar her zaman para etmiyor.

Bu yüzden firmanın en üst modeli FX-8150 baştan aşağıya test ettik ve bu yeni üst uç seri işlemcinin neler sunduğunu gözler önüne serdik. Yine Scorpio platformu ile sunulan anakartlar, ekran kartları ve işlemcileri de mercek altına aldık.

Scorpio Bileşenleri: Ekran kartı, işlemci, anakart

20110309112536.jpg

AMD'ye göre bir platformu oluşturmak için üç bileşen gerekiyor: İşlemci, anakart ve ekran kartı. Firmanın halihazırda piyasada olan ve başarılı ekran kartları arasında yer alan HD 6900 serisi Scorpio platformunun oyuncular için en iyi tercih nedeni olacak önerisi. Yine uygun fiyata oyun performansı isteyen kullanıcılara da platformla birlikte HD 6800 serisi ekran kartları tavsiye ediliyor.

Sistemin kalbi: CPU

İşlemci serisini baştan aşağıya yenileyen AMD, Intel'in Sandy Bridge serisine rakip olmayı hedeflediği Bulldozer kod adlı işlemcileriyle Scorpio platformunu güçlendirmeyi amaçlıyor. İlk etapta piyasaya dört adet işlemci süren AMD, iki adet altı çekirdekli, iki adet de sekiz çekirdekli işlemciyi kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu modellerle birlikte AMD'nin çift çekirdek devrini artık geride bıraktığını söyleyebiliriz.

Dördü de yüksek saat frekanslarına sahip olan bu işlemciler Turbo Core desteğiyle güçlendiriliyorlar. Turbo Core sayesinde işlemciler gerektiğinde daha yüksek frekanslarda çalışabiliyorlar. Bu özelliğe sahip en üst model FX-8150'nin su soğutmayla bilikte gelerek özellikle de hız aşırtma tutkunlarını hedeflemesi bekleniyor.

Anakartlar: Yeni AM3+ Soket

Scorpio platformu için AMD'nin AM3+ soketli anakartları güçlendirecek yongalar uzun zamandır piyasada. Fakat FX serisi işlemciler kullanmayacaksanız bu yongalara geçmenize gerek yok. Hatta var olan 800 serisi yongaya sahip anakartlar bile BIOS güncellemesi ile bu yeni işlemcilere destek sunabiliyor. Asus, Gigabyte ve MSI gibi devler halihazırda bu BIOS güncellemelerini piyasaya sürmüş durumda.

Soket AM3+ destekli 9 serisi yonga setleri üç farklı model olarak kullanıma sunulmuş durumda. Modelelr arasında donanım ve buna bağlı olarak fiyat farkları yer almakta. Test için Asus'un Crosshair V Formula model anakartını kullandık. Bu modelde AMD 990FX yongası yer alıyor.

Test: AMD'nin amiral gemisi FX-8150

20111024003850.jpg

Yeni AMD işlemcinin teknik detayları gerçekten de takdire şayan: Sekiz çekirdek, 3.6 GHz çalışma frekansı, 4.2 GHz Turbo frekansı ve 200 Avronun altında fiyat. Tüm bunların yanında güncellenmiş bir Turbo Core mimarisi de cabası. Yeni mimari ile sekiz çekirdek birden 3.9 GHz'e çıkartılabiliyor. Veya alternatif olarak sadece dördü 4.2 GHz'e çıkartılıyor. Bu esnada diğer çekirdekler devre dışı bırakılıyor.

Teknik yenilikler

8 MB L2 ve L3 ön belleğin yanında entegre kuzey köprüsü ile 1.866 MHz hızında çalışan DDR3 bellekler destekleniyor. İşlemcinin en yüksek güç tüketimi ise normal şartlarda 125 Watt olarak belirlenmiş. İşlemcinin içerisinde dört adet Bulldozer modülü birbirne bağlanmış. Modüllerden her biri çift çekirdek barındırıyor. Her bir modülde yine çekirdek başına 16 KB L1 ön bellek ve 128 Bit genişliğinde kayar nokta birimi hazır bulunuyor. 2 MB'lık L2 bellek ise her iki çekirdek tarafından da kullanılabiliyor.

Test Sistemi

AMD 990FX ile donatılmış Asus Crosshair V Formula anakartın yanında 4 GB RAM ve Samsung'un 500 GB'lık sabit diskini kullandık. Ekran kartı tercihimizi ise Asus Radeon HD 6950 DirectCU II'den yana kullandık. Karşılaştırma platforumu olarak ise Core i7-2600K işlemci, Intel-Z68 ve yine 4 GB RAM'i olan bir sistem kurduk. Yine 500 GB sabit disk ve Radeon HD 6950 ekran kartı bu sistemin diğer bileşenleriydi.

Test Sonuçları: İyi ama bekleneni veremiyor

20111024005954.jpg

Testimizde daha çok işlemcinin gücünü ön plana çıkaran yazılımlar tercih ediyoruz. PCMark Vantage'ın 64 Bit sürümünde AMD platformumuz 6.911 puan alıyor. Bu esnada Core i7-2600K işlemcili diğer sistemimiz 10.340 Puan elde ediyor. PCMark 7 testimizde 2.403 değerini sunan FX-8150'ye karşın 3.123 puanda i7 2600K öne geçiyor. CineBench R11.5 işlemci testimizde ise sekiz çekirdeğe karşın AMD ancak 5,97 paun sunuyor. i7 2600K ise bu testten 6,89 puan alıyor.

Oyun tabanlı testlerde daha çok ekran kartının ön plana çıktığını belirtmekte fayda var. 3DMark 11 testimizde FX-8150 "Performance" ayarında 4.959 puanını elde ederken "Extreme" ayarında ise 1.637 paun elde ediyoruz. Intel sistem ise bu testten 5.114 ve 1.640 puan elde ediyor.

Güç tüketimine baktığımızda ise AMD sistemin boşta 84,9 Watt tükettiğini görüyoruz. Oyuna girdiğimizde ise sistem 217,5 Watt güç tüketmeye başlıyor. Tam yükte sistemin 352,8 Watt tükettiğini belirtelim.

Sonuç

AMD'nin yeni işlemcileri özellikle de fiyat politikasıyla Sandy Bridge platformunu hedef alıyor. Öte yandan sekiz çekirdeğin gözle görülür bir getirisi maalesef yok.

İyi haberler de yok değil. Yeni Tubo modu ile sadece dört çekirdeği hızlandırarak sekiz çekirdeğin fark yaratmadığı bazı uygulamalarda fazladan performans elde edebiliyorsunuz. Yine uygun fiyatlar sayesinde bütçenizi aşmadan FX-8150 işlemcili bir sistem kurabiliyorsunuz. Hız aşırtma meraklıları için de iyi bir su soğutma ile etkileyici sonuçlar elde etmek mümkün.

Asıl soru şu: AMD yeni çıkacak Ivy Bridge serisi işlemciler karşısında ne yapacak? Bu işlemcilerin çıkışıyla birlikte Sandy bridge işlemcilerin fiyatları düşecek. Bu da AMD'nin fiyat politikasını yeniden gözden geçirmesine neden olacak. AMD'nin burada iki seçeneği mevcut: ya yeni bir Bulldozer mimarisi çıkaracak, ya da fiyatları artık yerin dibine sokacak.

Chip Online
Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm?
Ben senin için ölmeyi göze almışım.
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping