Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Airties Modem Kablosuz Ağ (Wireless) Özellikleri
Yorum Sayısı: 3,833
Konu Sayısı: 3,634
Rep Puanı: 6,050
Meslek: İşletme
İşletim Sistemi: win7
Bilgisayarım: phılıps
İnternet Tarayıcı: Google Chrome
Takim: galatasaray
Bütün kablosuz erişim noktaları gibi Airties RT-210’da IEEE 802.11b ve IEEE 802.11g standartlarını destekliyor. Sinyal gücüne ve kalitesine göre 1, 2,5.5, 6, 9, 11, 12, 24, 36, 48, 54Mbps hızlarından birini otomatik olarak seçiyor ve bağlantı sırasında hızını sürekli otomatik olarak ayarlıyor. Standart olarak kablosuz erişimi açık olarak gelen modemin SSID’si AIRTIES olarak ayarlanmış olarak geliyor ve herhangi bir güvenlik şifrelemesi aktif değil. Modeminizin ilk ayarlarını yaparken güvenlik ile ilgili ayarları gözden geçirip çevreden davetsiz misafirlerin bağlantınızı paylaşmasını engellemeniz iyi olacaktır.

Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

WPA şifrelemesini desteklemeyen bir cihazınız yoksa WEP yerine WPA seçmek daha güvenli olacaktır.

Zaten neredeyse her konuda olduğu gibi bu konuda da Airties mühendisleri gerekli açıklamaları eklemişler.

Airties RT-210’un kablosuz bağlantı ayarlarında en çok dikkat çeken noktalardan birisi de kablosuz erişim ayarlarında yer alan tekrarlayıcı seçeneği. Airties firmasının özellikle altını çizdiği Airties Mesh teknolojisini de destekleyen RT-210’a bu seçenek sayesinde 4 taneye kadar Airties Kablosuz Erişim Noktası Tekrarlayıcı ve Köprü’ye (Access Point / Repeater / Bridge) kendi sinyallerini tekrarlatabiliyor ve kapsama alanını bu sayede genişletebiliyorsunuz. Ayrıca tekrarlama işlemi yapan kablosuz erişim noktalarından herhangi birinin sinyalini bir başka kablosuz erişim noktasına da tekrarlatabiliyorsunuz. Bu şekilde istediğiniz kadar tekrarlayıcı koyarak kablosuz sinyalinizi istediğiniz her yere taşıyabiliyorsunuz.

Airties RT-210’un kablosuz erişim gücünü ölçmek için normal tuğla duvar bir evde arada 12m mesafe ve modem ile test makinası arasına 3 duvar gelecek şekilde sinyal gücünü dB cinsinden ölçtüm. Bu ölçümleri Intel Centrino platformunun standart kablosuz erişim kartı olan Intel Pro Wireless 2200BG, Airties PCC-2 PCMCIA ve Airties USB-2 wireless adaptörleri ile yaptım. Sonuçlar aşağıdaki gibi :

Intel Pro Wireless 2200 BG: -69dB

AirTies USB-2 11g USB Adapter: -75dB

AirTies PCC-2 -75 dB

Modem ile aynı odada arada engel olmadan elde ettiğim değerler ise şu şekilde :

Intel Pro Wireless 2200 BG: -25dB

AirTies USB-2 11g USB Adapter: -30dB

AirTies PCC-2 -32 dB

Bu elde edilen değerlerin son kullanıcıya daha anlamlı olması için dB cinsinden olan sinyal gücünün belirli aralıklarını yukardan aşağıya doğru sınıflandırmak gerekirse; -10 ile -50 dB arası mükemmel, -50 ile -74 dB arası iyi, -74 ile -86 dB arası orta ve -86 dB’in altı ise kötü sayılabilir. Zaten genelde -74 dB’in altına indiğinizde 1-2 Mbps bağlantı hızlarını ancak yakalayabiliyorsunuz kablosuz ağlarda.

Ancak arada 3 duvar ve 12 m gibi bir mesafe olduğu göz önüne alındığında hiçte fena değerler olmadığını söylemek gerekir. Düz bir mantık ile 100-120 m^2’lik bir evin bir ucuna (test ortamı böyle bir evdi) ya da 200 m^2’lik bir evin merkezine yakın bir yerine modemin yerleştirilmesi halinde evin her yerinden Internet’e girebilmek mümkün gibi gözükmekte. Ancak kablosuz erişimin duvarlarda kullanılan malzemeler, ahşap dolaplar ve gürültü kaynağı olacak elektronik cihazlardan etkilenen bir teknoloji olduğunu ve bu ölçümlerin her evde aynı sonucu vermeyeceğini akıldan çıkartmamak gerekiyor.

Airties RT-210 hem dış görünüşü hem de kağıt üstündeki özellikleri ile ilk baştan fazlası ile göz dolduran bir ürün. Türkçe olan arabirimi, WEP, WPA, MAC Filitreleme ve SPI-Firewall gibi güvenlik özellikleri ve sorunsuz diyebileceğimiz kablosuz ağı ile modem beğeni topluyor. Ancak modemin antenlerinin çıkamıyor olması özellikle şirketlerde kablosuz ağ kurmak isteyen ve harici anten kullanmak isteyen kullanıcılar için bir eksi teşkil ediyor. Ama ev kullanıcıları için bunun pek bir önemi yok. Ayrıca modemi duvara monte etmek isteyen kullanıcılarda Airties RT-210 ile bunu yapmak konusunda pek bir şansa sahip değiller. Ama ufak boyutları ile masanızın üstünde çok rahat yer bulacağı kesin.
82688081_3749748_4241322423441.gif
Bir masal var yaşar, uzaklarda
Bu ömür yetmez ona kavuşmaya

b-491535-sdrhd.gif
Yorum Sayısı: 724
Konu Sayısı: 292
Rep Puanı: 111
İşletim Sistemi: Windows 7 Home Basic
Bilgisayarım: Samsung NP-R580 JS03TR
İnternet Tarayıcı: Opera
Ekran kartı: Nvidia GeForce
Bellek: 4 GB DDR3
İşlemci: Intel Core i3
Sen Airties mı kullanıyorsun?
Ölüm ölüm dediğin nedir ki gülüm?
Ben senin için ölmeyi göze almışım.
Yorum Sayısı: 3,833
Konu Sayısı: 3,634
Rep Puanı: 6,050
Meslek: İşletme
İşletim Sistemi: win7
Bilgisayarım: phılıps
İnternet Tarayıcı: Google Chrome
yok hayır..ben edimax kullanıyorum...airties te bi ara kullanmıştım.
82688081_3749748_4241322423441.gif
Bir masal var yaşar, uzaklarda
Bu ömür yetmez ona kavuşmaya

b-491535-sdrhd.gif
« Önceki Konu | Sonraki Konu »

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi

10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping