Anasayfa   İletişim  


Bu site en iyi Mozilla Firefox tarayıcı ile görüntülenir.

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak – Film Eleştirisi
#1
Suzanne Collins’in tüm dünyada çok satan romanı Açlık Oyunları serisinin ikinci kitabı olan Ateşi Yakalamak vizyona girdi. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında vizyona giren Açlık Oyunları’ndan 1.5 yıla yakın bir süre sonra vizyona giren ikinci film, ilkinin havasını devam ettirmeyi başarmışa benziyor.

Kitabını çok önceden satın almama rağmen okumaya fırsat bulamadığım Açlık Oyunları’nın sinema uyarlaması vizyona girdiğinde ilk seanslarında izlemiştim. Jennifer Lawrence’ın başarılı oyunculuğu, ilginç atmosferi, ilgi çeken konusu ve ustaca işlenen hikayesiyle izleyicide güzel bir etki bırakıyordu. Üç kitap olduğu için serinin devam filmlerinin gelmesi kaçınılmazdı. Zaten ilk film gişede de başarılı işler yaptığından seri garanti altına alınmıştı.

İkinci filmin çekimleri başlamadan önce önemli bir değişiklik oldu. İlk filmin yönetmeni olan Gary Ross, ikinci filmin yönetmenliğinden alındı. Daha önce deneyimli bir yazar olan ve 4 kez Oscar’a aday gösterilen Ross, Seabiscuit filmiyle yönetmenlik denemesine girişmiş ardından da Açlık Oyunları’nı çekmişti. Gary Ross’un yerine ise daha çok konser yönetmenliği üzerine çalışan fakat Constantine ve I Am Legend gibi başarılı iki filmi çeken Avustralyalı Francis Lawrence ile anlaşıldı.

atesiyakalamak-1.jpg

atesiyakalamak-2.jpg

İkinci filmin hikayesi ikiye bölünüyor diyebiliriz. İlk bölüm, Katniss ve Peeta’nın zafer turu, galibiyet sonrası değişen hayatları ve isyanlar üzerine kurulu. İkinci bölüm ise 75. Açlık Oyunları’nı gösteriyor. Filmin bu iki bölümündeki en güzel taraf ise zafer turundan sonra tekrardan oyunlara olan süreçteki duyguyu izleyiciye yansıtması. Ateşi Yakalamak, Katniss’in zafer sonrası hayatını ve dramını izleyiciye geçirirken, tekrardan oyunlara katılma haberine kadar olan süreçte sıkıntıyı iyi yansıtıyor. Aynı şekilde oyunlar tekrar başladığında, bir anlamda ilk filmden olayları bildiğimiz için süreci en az Katniss kadar stresle izliyoruz.

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak, başarılı yönetmenliğinin yanı sıra yine oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. İlk filmden Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Stanley Tucci, Lenny Kravitz, Donald Sutherland gibi isimler bu filmde de aynı şekilde yer alıyor. Kadroya Jena Malone, Phillip Seymour Hoffman, Amanda Plummer, Jeffrey Wright gibi önemli ismler eklenmiş. Bu anlamda tam bir yıldızlar geçidi olduğunu söylemek mümkün.

Müzikleri, hikaye akışı, dramı, görüntüsü ve atmosferi ile başarılı bir film olan Ateşi Yakalamak, film bittikten sonra ilkini de tekrar izleme isteği uyandırıyor. Heyecanı yukarda olan finaliyle de üçüncü filmin merakla beklenmesine yol açıyor. Bu sebeple Ateşi Yakalamak filminin yüksek bütçeli filmler arasında başarılı sayıldığını söyleyebiliriz.

atesiyakalamak-3.jpg

2012 yılında vizyona giren ilk filmden sonra ikincisi de 2013 yılında vizyona girdi. Serinin devamı için de bu kısa bekleme süresi mevcut. Alaycı Kuş filminin ilk bölümü 2014 yılının, ikinci bölümü ise 2015 yılının Kasım aylarında vizyona girecek. Filmlerin çekimleri ise şu sıralar başlamış durumda.

Açlık Oyunları: Ateşi Yakalamak filmini izlemeden önce ilk filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Seriyi hiç izlemediyseniz de ilk iki filmi göz önünde bulundurduğumda mutlaka başlanması gereken bir seri olduğunu belirtmek istiyoruz..

kaynak:
http://superkarga.com/aclik-oyunlari-atesi-yakalamak-film-elestirisi/
82688081_3749748_4241322423441.gif
Bir masal var yaşar, uzaklarda
Bu ömür yetmez ona kavuşmaya


b-491535-sdrhd.gif
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi10tl.net Destek Forumu -