Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dev Hadron Çarpıştırıcısı yeni bir hız rekoruna ulaştı.
Yorum Sayısı: 3,833
Konu Sayısı: 3,634
Rep Puanı: 6,050
Meslek: İşletme
İşletim Sistemi: win7
Bilgisayarım: phılıps
İnternet Tarayıcı: Google Chrome
Takim: galatasaray
Dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısı şu ana kadarki en yüksek rekoru kırdı. Bing Bang bilim adamlarının dediğine göre; bir sonraki adım yüksek hızda iki proton ışını’n çarpıştırılması. Nükleer Araştırmalar Avrupa Organizasyonu (CERN)’in verdiği bilgiye göre, dev Hadron Çarpıştırıcısı proton ışınlarını bir atom çarpıştırıcı makinasının şimdiye kadar gerçekleştirdiği en yüksek hız olan 3.5 teraelectronvolts (TeV)’de çarpıştırdı. İsviçre/Fransız sınırında bir noktaya oturtulan dev çarpıştırıcı düzeneği, geçen Kasım ayının sonlarında önceki rekoru kırarak protonların hızlarını yükseltip 1.18 TeV hıza ulaşmıştı. CERN bilim kuruluşu’nun dediğine göre bir sonraki önemli adım, 3.5 TeV hız seviyesine ulaştırılmış olan ışınların çarpıştırılması olacak. Ancak şu ana kadar araştırma organizasyonu test için ortaya belirli bir takvim koymadı. CERN’in Hızlandırıcılar ve Teknoloji direktörü Steve Myers tarafından “ışınları 3.5 TeV hıza ulaştırmak, LHC’nin etraflıca dizaynının oluşturulmasını sağlayacak bir göstergedir ve eylül 2008 yılında meydana gelen arızadan bu yana çok önemli gelişmeler kaydedildi” denildi, Steve Myers “ayrıca gelinen bu aşamanın LHC bilim grubunun işlerine kendilerini arzuyla adamaları açısından önemli bir itibar kaynağı oluşturduğunu” söyledi. Eylül 2008′deki dev Hadron çarpıştırıcısının çalıştırılması için yapılan ilk deneyden kısa bir süre sonra hatalı bir elektriksel bağlantıdan sonucu makina devre dışı kalmıştı. Bu olaydan sonraki İlk aşamada çarpıştırıcının 6 ay kadar daha servis dışı kalacağı öngörülmüş ancak bilişim dergisi “Computerworld”a arızanın sanıldığından daha büyük olduğu belirtilmişti. CERN arızanın onarım maliyetinin yaklaşık $21 milyon olduğunu açıklamış ve nihayetinde sistem geçen Kasımda yeniden çalışır duruma getirilmişti.
82688081_3749748_4241322423441.gif
Bir masal var yaşar, uzaklarda
Bu ömür yetmez ona kavuşmaya

b-491535-sdrhd.gif
Yorum Sayısı: 724
Konu Sayısı: 292
Rep Puanı: 111
İşletim Sistemi: Windows 7 Home Basic
Bilgisayarım: Samsung NP-R580 JS03TR
İnternet Tarayıcı: Opera
Takim: galatasaray
Ekran kartı: Nvidia GeForce