Anasayfa İletişim  


Bu site en iyi Mozilla Firefox tarayıcı ile görüntülenir.

Facebook
Twitter
Google
Yukarı Git
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nefes darlığı, kalp yetmezliği habercisi
#1
427A5A82E38E8D8EDF27ED5A23CBF.jpg


Ülkemizde görülme sıklığının giderek arttığına dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. İzzet Erdinler kalp yetmezliğini, “Kalbin çevre dokuların ihtiyacını karşılamak için gerekli pompalama fonksiyonunu yapamaması” olarak tanımlıyor.
Kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp kası hastalıkları kalp yetersizliğine yol açıyor. Yorgunluk, çarpıntı, bacak veya karında şişme gibi şikâyetler yapabilen hastalık; öncelikle eforla, sonrasında istirahatta nefes darlığına yol açıyor.
Doç. Dr. İzzet Erdinler, erken tanı için yapılması gerekenleri şöyle özetliyor: “Kalp yetmezliğinin teşhisinde hastanın şikâyetlerinin değerlendirilmesi, yapılan muayene, elektrokardiyografi ve göğüs filmi önemli yer tutar. Koroner anjiografi, kalp kateterizasyonu ve gerekirse kalp biyopsisi de önemlidir. Kalp yetersizliğinde bazen kalp içi iletide gecikmeler görülür. Elektrokardiyografi ileti gecikmelerini ortaya koyar.”
İLAÇLAR KALBİN POMPA FONKSİYONUNA YARDIMCI OLUR
Tedavide beslenme alışkanlıklarını düzenlemek, kan basıncını azaltmek, kilo vermek, sigara ve alkolden kaçınmak, hareketli yaşam önemli rol oynuyor. İlaç tedavisi hem kalbin pompa fonksiyonunu düzeltmeye yardımcı oluyor hem de kalp yetmezliği nedeniyle oluşan fazla sıvı yükünün azaltılmasına etki ediyor. Cihaz tedavileri ile kalp nakli de tedavi seçenekleri arasında yer alıyor.
PİLLER KALBİN PERFORMANSI ARTIRABİLİR
Kalp yetersizliğinde hastalığın gidişini belirleyen iki temel faktör olduğunu belirten Dr. Erdinler, “İlki kalbin pompa fonksiyonun düzeltilmesi, ikincisi kalp yetersizliği nedeniyle oluşan aritmilerin önlenmesidir. Cihaz tedavilerinden biri kalbin performansını arttırmak için kalp pili takılmasıdır. Kalp pilleri bu amaçla kalbin üç odacığına takılır. Amaç; kasılması azalmış ve gecikmiş kalp boşluğun kalp siklusuna uygun şekilde katılmasını sağlamak ve kalbin performansını artırmaktır. Kalp performansının artmasıyla, hastanın şikâyetleri azalacak ve günlük yaşantısına sorunsuz şekilde devam etmesi sağlanacaktır” diyor.
ÖLÜMCÜL RİTİM BOZUKLUKLARININ TEDAVİSİNDE DE KULLANILIYOR
Üç odacıklı kalp pili takılan hastalarda yapılan uzun dönemli araştırmaların sonuçları hakkında da bilgi veren Erdinler şunları söylüyor:
“Hastaların pil takılma öncesine göre yaşam kalitelerinde artış olduğu, nefes darlığı, yorgunluk ve efor kapasitesinde düzelme olduğu görülmüştür. Objektif kanıtlar arasında; kalp boyutlarının küçüldüğü, kalbin kasılma fonksiyonlarının düzeldiği, kalp kapak bozukluklarının azaldığı, kalbin gevşeme fonksiyonlarının toparlandığı görülmüştür. Yapılan araştırmalar; üç odacıklı kalp pillerinin kalp yetersizliğinin sadece gidişini düzeltmediğini; ayrıca hastalığa bağlı ölüm riskini de azalttığını göstermektedir. Belirtilmesi gerekli önemli noktalardan biri, bu pillerin tüm kalp yetersizliği hastalarına takılamadığıdır. Uygun hasta seçimi; hastanın kalp yetersizliği durumuna, elektrokardiyografi ve ekokardiyografik parametrelerin uygunluğuna göre yapılmaktadır. Üç odacıklı kalp pilleri, sadece kalp kasılma fonksiyonunu değil; aynı zamanda bu pillere eklenen şok verme özelliği ile kalp yetersizliğine bağlı öldürücü aritmilerin tedavisinde de faydalıdır.”
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.
Linkleri görebilmek için Üye Olun veya Giriş Yapın.

Smile Smile
Cevapla


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi10tl.net Destek Forumu -

Online Shopping App
Online Shopping - E-Commerce Platform
Online Shopping - E-Commerce Platform
Feinunze Schmuck Jewelery Online Shopping